Červenec 2013

Šri Brahmam v Praze

30. července 2013 v 11:05 | Fric |  Cesta poznání

Vážení přátelé

Rád bych Vás informoval, že do Prahy opět zavítal Šrí Brahmám z Indie

Podrobnosti o programu jeho návštěvy najdete na adrese http://www.brahmam.net/tour2013_org.php?l=cz

Na obrázku je fotografie z nedělního setkání.

Všichni jsou srdečně zváni.

Josef Fric

Po požehnání, tiché meditaci s dotekem Brahmámových nohou (hinduistická tradice).


V roce 2010 se synem Mahéshem a "dcerou" Janičkou.
Totální Já v jeho přítomnosti.

Nepálská stezka

29. července 2013 v 16:18 | Slunce Arunáčaly |  LÉČIVÁ SÍLA HOR

26.-28.7. Vysoké Tatry, "Nepálská stezka", připomínalo nám to prostě Nepál z fotek... Zlomisková, Dračí a Mengusovská dolina. Vysoká 2560m, Dračí štít 2 523m a Velký Mengusovský štít 2 438m. Kouzelný trek v divoké buši Zlomiskové dolliny, mystivká noc v Dračí kotlince 2 100m, drak se nám nakonec i ukázal, jak můžete vidět na fotce, ze stínu to udělal a získali jsme dračí energii - přírodní síla; nádherné lehké lezení na Vysokou, "nepálský" traverz na chatu pod Rysy, druhá noc ve Volí kotlince nad žabími plesy, účastníci "Tiché stezky" znají a překrásné exponované acelkem lehké lezení na Velký Mengusovský štít, lehounké a exponované (strmé a vrlé výhledy.. na Čubrinu 2 376m. Taky Hincova věž 2 372m, Východní Mengusovský 2 410m a Český štít 2 500m. Janička: "Mimo turistické chodníky začínají jiné Tatry! To je něco neuvěřitelného!"

Stoupání Zlomiskovou dolinou, vzadu Popradské pleso


A právě do těch Tater vás chci brát, ale musíte do toho vložit svou energii a udělat si ten čas. Teď je počasí, všechno, my se přizpůsobíme, náročnost, délka, čas, cokoli, ale musíte chtít. I kdybyste šli s námi jen "na chatu", tak zažijete tolik, že... Jdete s někým, kdo se v tatrách pohybuje od asi třinácti let a deset let se lezení věnoval vrcholově, takže zkušenosti, které můžete nabrat jsou neopakovatelné. Ale je to na vás, já to jen nabízím.

Vysoká, Lezení I+, 2 560m


Teď bude znovu víkend nádherný, takže tam znovu jedeme a je na vás, zda se konečně rozhoupete a rozhodnete... přidat. Plán jsou zelené dolinky kolem Belánek, Janička teď má štítů dost, ale s extrém týmem mohu něco poběhat a ostatní u jezírek, na loukách a v lese. Ty meditace a vnitřní ticho vyvolané horami, které teď v nás žije, to nelze získat bez toho šlapání a pobytu ve velkých horách.

"Kdo chce vidět krásu, musí trpět!"

Na Čubrině 2 376m, pohled do Mengusovské doliny a Hincova plesa

Panoramatické WC a houpačka (taky je autobusová zastávka..., u chaty pod Rysy 2 250m

Mořské oko a Velký stav pod Rysy v Polsku z Východního Mengusovského štítu 2 410m

Ticho, které září uvnitř, to jsou výpravy Léčivé síly hor


Počítačové hry

25. července 2013 v 18:48 | Slunce Arunáčaly |  Cesta poznání
Co mi jednou přišlo v meditaci po rozhovoru s přítelem:

1. Počítačové hry jsou dalším sněním, které odvádí od Já, tedy vnitřní síly.
Ti, co mnoho hrají, je u nich vidět, že jsou vnitřně slabí a utíkají před výzvami života.

2.Skutečný život se musí dotýkat těla, bolet, aby z něho bylo možné načerpat poznání, pochopení a moudrost.

Kdyby to šlo přes počítačové hry, byly by tito lidé schopnější ve vedení svého života, vytváření vztahů a řešení konfliktů a překážek. Ale znovu je vidět opak, u závislých pak se hroutí úplně vše. v podstatě i pubertální dítě, když na něj "musí" aspoň na hodinu přes den, je již závislé, protože musí... Tihle lidé mají tendenci utíkat před životními překážkami do svého virtuálního světa a ztrácejí anebo oslabují svou schopnost tvořit.

3. Přemíra práce na počítači bere klid mysli, který je nezbytný k rozvíjení schopnosti vnímat a prožívat skutečné bohatství Přítomného okamžiku, to jest samotného Vědomí. Pro běžného člověka není vůbec možné porozumět tomu, co Přítomný okamžik nabízí, a co to vůbec je. To bohatství nelze předat anebo mu bez prožitků porozumět.
Každý poznává, že množství informací předávaných internetem v krátkém čase, znekliDňuje a rozvíří mysl, čeří hladinu vědomí a hloubku pak nelze zachytit...!
Ze Slunce do srdce!

Gaia v Oldřichovicích a v Třinci

24. července 2013 v 11:14 | Slunce Arunáčaly |  Cesta poznání
Gaia na zahradě: Ta zvláštní atmosféra v Zikkratu na zahradě v pondělí, přicházely i kočky a k sousedovi připlazila veliká a tlustá úžovka... Bylo nás šestnáct až osmnáct a v Třinci jednadvacet.
Hodně se řešila traumata, jak vidíte..:-)... Trauma sedí silně v nervovém systému (téma je Gaiovou specialitou) a základní je uvědomit si a přesvědčit svůj nervový systém(svou mysl), že nebezpečí už je pryč, že nehrozí, jedině tehdy pole čistého vědomí (vědomí je vždy čisté...:-) ) zharmonizuje systém. Jinak se stále trauma upevňuje. U nevědomých lidí je trauma stále v psychice aktivováno, stačí podobný podnět, "démon" naskočí a hlava hned o tom začne přemýšlet a produkovat myšlenky nebezpečí a ohrožení a mentální uzel v mysli je znovu upevňován a posilován. Léčba je tedy všimnout si, uvědomit si a pomalu se přesvědčit a přesvědčit buňky svého těla, že nebezpečí je již pryč! "Není člověka, který by nebyl traumatizován." - Gaia.
S tím je spojený i strach. Lidé jdou kolem lesa (jenom kolem...), uvidí pavouka, včelu, vosu, nedejbože sršeň... a už to v menší podobě jede, "ááááá!"
Když je člověk vystaven ohrožení, tak nervový systém reaguje: Buď boj, útěk anebo zamrznutí. Prvními dvěma se napětí zase odplaví, třetím způsobem, v naší civilizované společnosti, člověk zůstane a tzv. zamrzne. Napětí se přenese do svalů a nervového systému a tam ten zápis zůstane. Pak stačí jenom nepatrný podobný podnět zvenčí a v člověku vznikne reakce jako při akutním ohrožení - také viz žárlivost i to je často, většinou reakce na staré trauma!Houpačka je taky dobrá terapie...:-)I rozhovory od srdce, v klidu i samota.

V Třinci zase byla otázka na ohrožení planety. "Uvědomte si, že vás nic neohrožuje." Že je něco ve vás, co jste a co je věčné a ničím nedotčené. Pak vyzařujete jiné pole kolem sebe, cítíte se líp a také i líp na to odpovídá život. "A co s druhými, jak k nim mluvit?" - "Pokud nemají zájem, tak to nemá smysl k nim mluvit. Raději si to uvědomuj v sobě, to jde, a pak ti druzí z tebe něco cítí a ptají se a to je moment pro to, jim něco sdělit, ale jemně nenásilně a s pokorou." - Gaia.

Kdo jsem já? - Jsi myšlenka? - Jo. - Takže zase mizíš a objevuješ se? - Ne. - Ano, jsi tu stále. - Pak nevím , kdo jsem, - Ano, ale uvědomuješ si to, že? - Jo. - To stačí. Jak ti je, když si jen uvědomuješ? - Dobře, moc dobře. - A chceš z toho utéct? - Smích. Ne. Ale nevím, jestli není něco lepšího. - Přesně, lidé stále na něco čekají a něco hledají a to nekončí. Tomu se říká utrpení. Já jsem prostě přestal čekat a stačí mi přítomnost. Pochopil a poznal jsem, že nic jiného neexistuje. Jenom snění a to nevede ke štěstí.

Lidé neví, že ten klid, když mu člověk věnuje pozornost, stále roste a krásní a stává se opravdovým bohatstvím i štěstím a život z tohoto bodu je docela jiný než představ o sobě aokolí aidentifikace s nimi. To je ten rozdíl. Ale lidé to jen zkusí a - no a co? To je málo zábavné, jdu do hospody. - A pak to nemohou objevit a ženou se za štěstím a štěstí za nimi a nemůže je dostihnout... Slunce.

Tak to by bylo v kostce...Odezva u přátel byla opět velká: Jeden email za všechny:
Díky za uspořádání včerejšího nádherného setkání s Gaiou u tebe a Janičky na zahradě. Po mé rušné dovolené jsem právě tohle potřebovala, zažila jsem náherné uvolnění a zklidnění mé mysli, takže jsem se mohla soustředit jen na sebe. Zdravím všechny.
LK

Klíč k sebepoznání

16. července 2013 v 10:27 | Almaase |  Cesta poznání

Přítomnost jako klíč k sebepoznání


Ukázka z knihy o učení A. H. Almaase, pro kterého je přítomnost klíčem k hlubokému sebepoznání.
Přítomnost jako klíč k sebepoznání Cílem Diamantového přístupu je žít naplno a do hloubky. Tato metoda nabízí poznání a praktické postupy pomáhající člověku vést život bez zbytečného úsilí a obtíží, život vyznačující se pocitem naplnění a spokojenosti.

Diamantový přístup nás stejně jako většina duchovních systémů vybízí, abychom ve svém životě vnímali a rozvíjeli moudrost, lásku, radost, vitalitu, sílu, klid, autentičnost, nadšení, zvídavost, porozumění, poklid, spokojenost, důvěru a vděčnost, a abychom vše přijímali tak, jak to je.

Diamantový přístup je založen na poznání, že právě tyto vlastnosti jsou charakteristické pro naši pravou a základní podstatu. Jsou nám vrozeny a máme na ně přirozené právo.

Jakmile se v přítomném okamžiku otevřeme svým pocitům, začneme vnímat touhu po novém a jiném způsobu bytí. Někteří lidé cítí tuto touhu jako určitou bolest či smutek, jež jsou ukryté pod povrchem běžné bdělé pozornosti a aktivit, jako něco, co je pro nás tak obyčejné, že si toho už nevšímáme. Jiní to zase cítí jako svíravou touhu získat a udržet si tyto vlastnosti, jako intenzivní hnací sílu, jež nás nutí stanovit si cíle v jakémsi vzdáleném duchovním ráji. A jsou i lidé, kteří k těmto vlastnostem přistupují s pocitem marnosti a rezignace a považují je za nereálný či dokonce nežádoucí výmysl. A zřejmě nejběžnější reakcí je jistá otupělost, s níž se jako náměsíčníci vlečeme životem, aniž bychom si uvědomovali svou niternou potřebu. A sami sobě namlouváme, že ubohé náhražky pocitu spokojenosti, lásky, radosti a moudrosti jsou pro nás to pravé.

Jakmile se odpojíme od své přirozené síly, nemáme dost energie a nadšení. Nedostává se nám pocitu expanzivní vitality a jsme slabí. Ve snaze to napravit vyvíjíme příliš velké úsilí nebo projevujeme nepřirozené nadšení. Snažíme se přesvědčit svět i sebe, že nejsme tak slabí, jak se cítíme. Všechny naše činnosti a vztahy mají příchuť hořkosti a nepřátelství. Mylně považujeme tuto falešnou sílu za pravou a ocitáme se v bludném kruhu, v němž si neustále něco dokazujeme. Čím víc se snažíme předvádět svou sílu, tím víc posilujeme svou slabost.

Místo abychom otevřeli své srdce soucítění, zvídavosti a ochotě vnímat utrpení a neutíkat před ním, cítíme nutkavou potřebu kritizovat a napravovat sebe i druhé, a tím se zbavovat jejich bolestí ve snaze chránit sebe. Zaměňujeme falešný soucit za opravdové soucítění a nechápeme, proč se nikdy necítíme zdraví a celiství. A tak to jde stále dál; pořád sníme o pocitu úlevy a spokojenosti, ale zároveň vyhledáváme nesmyslné a neuspokojivé náhražky skutečného života.

Jakmile si uvědomíme, že nám byla dána schopnost vnímat svou hlubší podstatu vyznačující se vitalitou, živostí, klidem a důvěrou, poznáme i své problémy, zábrany a překážky bránící jejímu projevení. A i když máme tyto prožitky, bývají jen občasné a velmi krátké.

Například máte pocit, že soucítíte se vším, co existuje - tedy až do chvíle, než někdo raní vaše city. Náhle je soucítění to tam a nahradí ho touha ubližovat druhým. Nebo prožíváte pocit, že vaše přirozená podstata je cennou a neoddělitelnou součástí posvátného tajemství - ale jen když víte, že vás ostatní vnímají a milují. V opačném případě propadnete pocitu hanby a viny a zoufale se snažíte dokázat svou hodnotu, nebo se před ostatními schováte.

Myslím, že všichni máme silné a hluboké prožitky určitých aspektů duchovní podstaty, ale příliš je nevnímáme. Nedokážeme pochopit, co znamenají a jaký k nim máme vlastně vztah. Přestože toužíme prožívat bohatý a spokojený život a věříme (nebo přinejmenším doufáme), že je to možné, míváme většinou pocit, že je to mimo náš dosah. Naše každodenní činnosti jsou zabarveny nedůvěrou a starostmi a překážky bránící rozvíjení vlastního potenciálu nám připadají reálnější než onen potenciál.

Diamantový přístup říká, že chceme-li najít pocit naplnění a spokojenosti, není třeba s těmito překážkami bojovat, ale je zapotřebí podívat se na ně ze zcela jiného zorného úhlu. Tento pohled nám ukáže, že to nejsou pouze překážky, ale že je to zároveň vstupní brána. Pocit ublíženosti není jen překážkou upřímného soucítění. Je to i přístup k soucítění. Zlost či touha ubližovat nejsou jen ubohé a zoufalé náhražky opravdové síly. Pokud tyto pocity hluboce prožijete a pochopíte, stanou se z nich klíče odemykající poklad dalšího rozvoje, schopností a vitality, na nějž máme přirozené právo. Naše nepochopení, reakce a bolesti otevírají dveře vedoucí do reálného života. Diamantový přístup nám ukazuje vzácný vztah mezi těmito falešnými vlastnostmi a s nimi spojenými problémy a mnohem reálnějšími stránkami naší podstaty a potenciálu.

Sebepoznání je spojeno s pochopením spojitosti mezi psychickými problémy a vlastnostmi naší přirozené podstaty, nicméně tato práce vyžaduje velké odhodlání, odvahu a lásku k pravdě. Naše představy o sobě a okolním světě utvářejí naše prožitky a stávají se z nich omezené (a omezující) vzorce pocitů a reakcí. Tyto vzorce dávají našemu životu defenzivní nebo ofenzivní podobu. A tak se sebepoznání mění v projekci vlastních představ, názorů a vzorců chování. A pokud se na základě těchto vzorců snažíme osvobodit, většinou se ještě více spoutáváme. Začneme se ztotožňovat s překážkami a obtížemi a už si ani nedokážeme představit, co je opravdová moudrost, radost a spokojenost. Diamantový přístup nám ukazuje nejen jak, ale také proč je práce na prožívání života naplno tak obtížná.

Jakmile poznáme život v přítomném okamžiku, tedy takový, jaký je, začneme jednat z pohledu pravdy, otevřenosti a důvěry. S klidem přijímáme obtíže a nevyhnutelné problémy, protože z vlastní zkušenosti víme, že život můžeme prožívat naplno. Zjistíme, že se daným situacím nemusíme vyhýbat a dělat, že spíme. Jsme v nich přítomní a bdělí.

Každý okamžik, v němž dokážeme žít naplno a bez posuzování a kritiky, přispívá k tomu, abychom byli otevřenější, spontánnější, přirozenější, uvolněnější a vstřícnější. V našem nitru vládne radostná zvídavost a nádherný a skromný poklid. Jsme schopni být zároveň silní i klidní, něžní i průbojní, chápající i vyžadující, uvolnění i plně bdělí v přítomném okamžiku a v dané situaci. A díky tomu cítíme naprostou důvěru k soucítící inteligenci, s níž se dál odvíjí náš život.

Prostorem pro tuto práci je každodenní život. Obranné a omezující vzorce jsou jak zámky, tak klíče k vlastnostem naší přirozené podstaty. Přítomný okamžik je zároveň cestou i naplněním. Právě přítomnost nabízí pozoruhodně úplné a účinné odpovědi na základní otázku lidstva, jež zní: Co je nejvyšším poznáním naší pravé podstaty a jak k tomuto poznání dospějeme? Odpovědí je přítomnost.
Zdroj
www.zivotvpritomnosti.cz
(Přítel Joshi)

Gaia na zahradě a v Přístavu v červenci

15. července 2013 v 6:53 | Slunce Arunáčaly |  GAIA
Další, druhé setkání s Gaiou v Třinci a na Slezsku proběhne 22. a 23.7. od 17,30h do 20,30h. Cena 350 Kč.
Je nádherné s ním pobýt. Mnoho lidí první setkání ovlivnilo. Mnozí popsali prožitek rozšířeného vědomí a hloubky. A ten klid a mír, který vyzařuje si prožíval snad každý. Gaiovi se u nás moc líbilo, takže přijíždí v létě opět. Zkusíme tedy první satsang venku na zahradě, v případě deště doma a uvidíme, co se odehraje. Sám mám zkušenosti z programu a meditací na zahradě velmi dobré, i když jsou kolem sousedia mohou zapnout motorové sekačky, uvidíme, ale dosud se vždy taky nějak ztišili. Zvuky ovšem dávají možnost všimnout si, že na pozadí "zní" vždy věčné Ticho! Na zahradě (Oldřichovice 522, u kostela - symbolické) je ovšem kapacita omezena, tedy my ji omezujeme na dvanáct lidí, protože s námi, Gaiou a lidmi kolem něho nás bude dvacet a to je maximum pro náš dům..:-)
Z Karviná pojede Lenka K. a nabízí svezení: Telefon 603 140 513


Druhé setkání v úterý, 23.7., v Přístavu dětství na Lesní ulici jako minule. Tam bude místa dost, ale i zde potřebujeme vaše přihlášky, abychom věděli, kolik židlí a polštářů přistavit, ať potom neztrácíme čas. Tak neváhejte využít další velkou příležitost objevit a prohloubit se ve spočívání ve svém skutečném Já.

Po a Út je taky ještě možnost individuálního setkání, terapie, či esenciálního léčení s Gaiou za 1 200 Kč. V po i út jeještě nějaké místo. Napište, kdy můžete a my vám dáme termín.

Seminář Konstelace, sebepoznání, Léčivá síla hor

2. července 2013 v 10:45 | Slunce Arunáčaly |  SEMINÁŘE

Seminář
Konstelace, Sebepoznání, Léčivá síla hor
So, 20.7. od 9,30h do 18h, Óm Arunáčala, Oldřichovice 522
Předúplňkové setkání se svým Já ve všech a ve všem.

Jsou zde návrhy tří oblastí témat, které se prolínají a budeme se k nim přiklánět podle vašich požadavků. Kdo bude víc potřebovat konstelace, uděláme konstelaci, kdo bude chtít víc čerpat Léčivou sílu, napojíme se na hory a probereme otázky a informace týkající se Léčivé síly hor. Kdo jsem Já je vždy ústředním tématem všech našich seminářů, přednášek, aktivit a života. Neboť jedině tohoto směru vyvěrá život v celé své nádheře - z prostoru, odkud mé já vychází. Tento prostor - neprostor může a nakonec musí každý odhalit v sobě. Pak teprve začíná pravý život.

Konstelace nádherně dovolují prožít zážitek Jednoty,ale nejprve musíme uvolnit svoji energii ze zápletek v rodinném systému skrz přijetí, úctu a vděčnost. Pak síly, které nás dosud brzdily na naší cestě, nás podporují a milují.


OTEVŘENOST, LÁSKA, ÚCTA, POKORA, VDĚČNOST, PŘIJÍMÁNÍ, POUŠTĚNÍ
Místo:Od Frýdku Místku dole před Třincem (Na Tyrské) odbočit vpravo směr Tyra a po 3km kostel a naproti obchod, za kostelem doleva a zase doleva - 200m rovně mezi domky, malý dům červená střecha naproti 2 vilám
Jídlo vlastní a harmonické jógové se dává na společnou tabuli a každý přináší svůj díl.
Cena: 500 Kč
Záloha 300 Kč: účet 154205201/0300 VS: č. tel. Zpráva: RK
(posílejte, až po potvrzení přihlášky)
Přihlášky: rtomanec@seznam.cz, M:736205756