Listopad 2013

Léčivá síla partnerství

22. listopadu 2013 v 10:35 | Slunce Arunáčaly |  Rodinné konstelace
Seminář 1.12. zůstává v Oldřichovicích a je již obsazen plně! 7.12. se přemísťuje do Třince, Přístavu dětství, Lesní 337, kde nás může být tak 25. A už nás skoro tolik je, s námi s Janičkou určitě...
Proto navrhujeme ještě 14.12., který bude letos poslední a bude v každém případě u nás v Oldčřichovicích.
Cena zůstává 350 Kč!
Nově, pro účastníky těchto seminářů bude osobní konzultace a individuální terapie rodinných konstelací v zimě 2014 stát 350 Kč! Tohle platí také pro členy skupiny Léčivá síla hor a všechny starší účastníky mých seminářů od roku 2005!

Zítra, 23.11. nás prosí některá média, abychom meditovali pro energetický vzestup Země. Navrhují různé vizualizace, ale zde na Arunáčale prostě doporučujeme, spočívejte pouze v Prázdnotě svého Já, buďte pouze mentálně tiší s plnou pozorností k sobě. To stačí, vyšší energie si už samy najdou cestu i způsob, jak skrz toto zvýšené pole energie působit, ostatně už to tak léta zažívám. A jsou vděčné a já jsem dvakrát tolik vděčný, neboť meditace je pro mě vstup do nesmírné blaženosti a míru!

Klid a mír na vaší jedinečné cestě, nezapomínejte, že jste jedinečná světelná bytost!


Léčivá síla partnerství, seminář

13. listopadu 2013 v 14:37 | Slunce Arunáčaly |  SEMINÁŘE
Léčivá síla partnerství
Partnerství nám ukazuje náš vztah k lásce a vztahy náš vztah k sobě.
Celodenní seminář, So, 9.30h, 7.12.2013, Oldřichovice u Třince č. 522, rodinný dům.

Chystám velký seminář o partnerství, kde bychom se společně podívali na všechny stránky tohoto fenoménu. Kde sdělím všechny zkušenosti svoje i z osmileté terapeutické praxe a vy přidáte svoje, postavíme náhledové konstelace na vaše konkrétní otázky, či problémy, aby každý mohl pochopit, čím svů vlastní vztah anebo jeho vytvoření brzdí. Co může změnit, aby si konečně začal vytvářet naplňující partnerství, protože vidím, že to je téma dneška.
Staré modely prostě štěstí nepřinesly, nefungují a nové teprve hledáme! Chci vytvořit širokou platformu, která nám přinese silnou inspiraci.
V konstelacích vám ukážu, jaké vlivy na partnerství má váš postoj vůči rodičům a přijetí vašeho mužství, či ženství a další skryté vlivy. Budete překvapeni, jak jednoduchá je cesta k dobrému partnerství, a jak skryté vlivy, které je brzdí. Vezmu vám iluze o tom, že změnit se musí ti druzí, abyste našli toho "pravého"! Proměna sebe samého je samozřejmě bolestivá záležitost, ale nenaplněné partnerství bolí dlouhodobě.
V naplněném partnerství lze žít a je to nádherné, nesmírně vyživující soužití, ale člověk musí pochopit zákonitosti partnerství, řády, ve kterých proud lásky může nerušeně téci.
Samozřejmě, bude-li zájem podívat se na semináři i na jiné téma - nemoce, rodina, děti, peníze, práce... dáme tomu také prostor. Hlavní však bude partnerství.

Cena bude nízká, aby každý mohl přijít, necháme 350 KčBert Hellinger: "Partnerský vztah je tím, k čemu život směřuje. Naše duše směřuje k partnerskému vztahu, který je velkým snem a vlastním naplněním lidského života...
První zamilovanost ovšem říká, konečně jsem našel ideální matku, proto je taková láska slepá. Nevidí skutečného člověka.
Teprve pomalu přicházíme na to, že partner má také potřeby a požadavky vůči nám, a také my vůči němu. V tom okamžiku vybledne zamilovanost a může začít láska. Láska, která miluje druhého takového, jaký je...
Ten, kdo chce partnera přetvořit, ztrácí jej..."

Většina klientů se nepřímo ptá, jak se mají zachovat, aby se partner změnil, to je ale velké nepochopení! Neptají se, "co mi svým chováním nevědomě ukazuje, na co mě upozorňuje?"

Nelze mít v partnerství lásku, pokud nejsme pravdiví sami k sobě, pokud hrajeme hry, abychom něco zachránili nebo udrželi, pokud neříkáme jasné "ne" a "ano", když tyto pocity máme.
Nelze mít vztah jako náhražku za chybějící sebepřijetí nebo sebedůvěru, ani lásku druhého, pokud ji nemáme sami k sobě, vztah to velmi rychle ukáže...a my se pak divíme, že ten druhý se tak změnil...

Přibývají přihlášky, vidím, že cítíte, že je to příležitost pochopit něco zásadního, co vám pomůže změnit svůj přístup k sobě, stejně jako k partnerovi, což vám pomůže přejít od udržování vztahu k lásce.
Prvním krokem je naučit se veškeré protivenství obrátit ve zdroje svého pochopení sama sebe, zdroje energie a nové cesty ke změně způsobu vnímání a myšlení, takže výsledkem postupně bude schopnost více cítit lásku. Mít více lásky. Výsledkem je, namísto zloby cítit vděčnost, namísto truchlení, cítit radost, i ve smutku se dá cítit radost. Život právě tohle miluje a obdarovává láskou!

Bližší info a přihlášky:rtomanec@seznam.cz, M:736205756
a taky facebook

Oldřichovice 522: Od Frýdku-Místku dole v Oldřichovicích "Na Tyrské" anebo "U Napoleona", odbočit doprava směr Tyra a stále rovně po hlavní až ke kostelu, naproti je obchod. Tady doleva směr Karpentná a za kostelem před plastovými kontejnery znovu doleva a rovně 200m mezi domky. Velká křižovatka, za ní dvě stejné vily. Zastavit a nechat auto. Naproti první vile je malý domek, červený plot, sedlová střecha.
Autobusem z Třince: Směr Tyra. Zastávka "Rozcestí ke Karpentné", je to u zmíněného kostela a obchodu na konci Oldřichovic.
Pozor, neodbočovat do Oldřichovice Ves!

Strava: Každý přináší něco vlastního na společný stůl, pokud možno vegetariánského.

Erudice: Rostislav Tomanec prošel tréninkem systemických konstelací u Bhagata j. Zeilhofera v Lažanech, semináře u Berta Hellingera, Wilfrieda Nellese, Zdeňky Tuškové, Jana Bílého i Bhagata, především zásadní seminář "Esence vztahů". Vztahy studuje již téměř patnáct let.

Hory a Marcelka

11. listopadu 2013 v 18:52 | Slunce Arunáčaly |  Marcelka
Z hor přímo na Koštúry, fantastický třídenní individuální seminář, vyčištění, transormace energie, nabití nejvyššími vibracemi hor, utišení, a pak...setkání v hloubi Duše zase "doma" v chaloupce.U Marcelky a Romka.
Smích - "To je Rostík!" - "Hory mě na čas odvály a zase přinesly zpět!"


Brzy ráno vcházím do chaloupky a tam hraje hudba, že by měli v chaloupce už i přehrávač? To hraje mobil a Kundalini meditace od Osha, i Mracelka jde s dobou, hned se přidávám, nádhera, to je uvítání. Třesu se na hudbu a občas hledím oknem do lesa a na hory. Kdy jsem tu byl naposled, včera, před půl rokem? Teď. Jsem stále zde a před mýma očima se odehrávají filmy života.


Zvonivý smích a objímání. A pokračujeme jógou jako za starých časů. Dva hosté navíc už tu jsou od včerejška. Užili si "noc s Marcelkou" a Romkem. Já u lesa na louce v údolí. Necvičí, sedí u stolu nebo nahoře.
Krásný příběh o jedné návštěvnici milionářce: Vzala si milionáře, který ji samosebou ponižuje, a tím získala luxusní život, který si přála. Přátelé ji zvali za Marcelkou. - "Když sejme moji karmu, tak ji dám milión!" (Marcelce) - "Můžeš si ji sejmout jedině sama, je to tak jednoduché, nemusíš s ním být!" - "Hej, ale kdo mi dá tie peniaze...!" -
Vidíte v tom tu paralelu i s námi? My bychom rádi změnu, ale aby za ni zaplatil někdo jiný! To jest, jen kdybychom se nemuseli vzdát i těch výhod, které nám starý neutěšený stav poskytuje. Chceme osvícení, ale vzdát se všech jistot? Opravdu se odevzdat? Jak říká moje žena, "je to tvrdá práce na celý život." Nemusí být, ale je to prostě tak...


Už jsem to slyšel, ale nyní i vidím tu proměnu u Marcelky, konec pohádek, jde se přímo na věc, až potom pohádky. Marcelka je přímější, jde přímo k věci: "Uvědomuješ si, že existuješ? Odkud to víš? Musel ti to někdo říci? Potřebuješ tomu věřit? ... Tak vidíš, nikoho k tomu nepotřebuješ! .... Tak se teď zaměř jenom na ten pocit, že jsi, že existuješ ... Mysl začíná být tichá, že? ... Neutíkej z toho, jenom si znovu uvědomuj, že jsi, že existuješ a buď si toho vědomý ... Myšlenky tam teď nemohou, že? Dávný boj s nimi je pryč... Do Existence nemohou vstoupit ... Toto je Přítomnost ... To, že si uvědomuješ, že bereš hrnek, je jen přítomnost v čase, ale samotná Existence, Ty, je mimo čas ... Tato Existence a její Vědomí, to je ta Přítomnost ... Jen si to uvědomuj" - To je konečně terapie. Chlapec je viditelně trochu na rozpacích. Jakoby se ptal, "a kde je Bůh?" - Tahle otázka a víra v ní právě vede do duality, k vytváření individuality, ega a všech problémů. Jen si uvědomuj pocit své existence a buď s tím spokojen. A uvidíš zázraky!
Nisargadata Maharaj: "Poslechl jsem svého učitele a zaměřil se pouze na pocit "já jsem", nic víc, stále jsem se na to soustředil a za tři roky jsem byl volný!"


Soustředil jsem se tedy u Marcelky jenom na pocit Já jsem, v její silné Přítomnosti. Chvíli jsem nemohl jít dál a hledal, bloudil ve své Prázdnotě, kterou běžně zažívám, šťastné Prázdnotě. Po chvíli jsem se zastavil a držel jen ten pocit své existence.

A najdenou se to stalo, najednou se to do mně vlilo. Známá struktura já se rozpadla a rozpustila v novém prožitku já, volném, tichém, prázdném, prostém myšlenek, které by se samy tvořily. Ty se snažily z povrchu vstoupit dovnitř a na mě bylo jim nedat pozornost a zůstat tak. Těžko se dá popsat lehkost, jasnost a přirozenost tohoto stavu, vlastního přirozeného já. Hodnocení, komentování se samo zastavilo, nebylo třeba úsilí. Rozhostil se naprostý klid a jas!
Pak se zase pomalu vrátilo ego, nelze asi jen tak žít bez něj, ale ta esence tam silně uvnitř září dál.Možná bude už zítra slabší, ale to nepoznám, ten rozdíl v intenzitě zase poznám až v horách anebo u Marcelky.

Takvý je dar osvíceného, když jsme připraveni se soustředit, víme jak a umíme se otevřít a bez očekávání spočívat tak. Nejde to asi vždy a všem, ale tento rok je zase nějak silnější než dřív. Kyždý rok je pro mě od toho roku 1 999, kdy jsem začal intenzívně meditovat, nějak silnější a bohatší než ten předtím, než ten dřív. Taková je síla prostého (ale i náročného) uvědomování! Vědomého života. - "Je to to nejtěžší a nejkrásnější," říká moje milovaná žena.

Kdy se to zastaví?
Nikdy se to nezastaví!
Vše neustále plyne!
Panta Rhei! Aristoteles, tuším.

Zdroje životní síly

6. listopadu 2013 v 11:24 | Slunce Arunáčaly |  Rodinné konstelace
Už dlouho tady chci napsat něco o zdrojích naši síly. Psali jsem o partnerství, vztazích, bohatství v životě, ale co dělat, když už jsem s edo něčeho zamotal a nemůžu jen tak jednoduše ven. Ať už se jedná o vztahy, práci, či těžký osud.

V době, kdy jsem vášnivě sportoval a závodil, jsem se v okamžicích krize a neúspěchů ptal, "jak z toho mohu vytěžit? Co mohu udělat, aby mě to posílilo? Jak z tohoto handicapu mohu udělat přednost, jak ze ztráty udělat zisk?" Například, když jsem byl zraněný, neztrácel jse čas lamentováním a skleslostí, ale ptal jsem se, "jak to mohu využít ve svůj prospěch, abych se vrátil lepší neže dřív?"

Když jsem prožíval krizi v partnerství a poprvé zažíval, co to partnerství znamená. Sttál s tím otřesený a bezradný, začal jsem se ptát: "Jak to mohu využít ve svůj prospěch?" Tzn., jak v tomhle vztahu, kdy jsem odmítán, naopak nalézt štěstí a ještě více lásky? - Dnes bych tu otázku zformuloval, "jak tuhle situaci využít ve svůj růst směrem k pravdě a lásce, květší lásce?"

Už jenom fakt, že jsem se takto ptal, přinášel posun, úlevu a inspiraci. Nakonec mi nikdy nezbylo nic jiného, než za tu "krizi" děkovat. Děkovat Životu, partnerovi, všem a všemu. Nakonec zbyla vždy jen vděčnost. Protože tato otázka mi rychle začala přináššet odpovědi. Samozřejmě, že nebyly jednoduché, bezbolestné, ale já jsem se vždy těšil z toho, že mohu něco dělat se sebou, že se mohu nějak zlepšovat, něco v sobě objevovat a posouvat se dál, na vyšší oktávu života.

Tohle vždy neuvěřitelně zabralo. Přicházely mi myšlenky, co dělat, cítil jsem velkou vnitřní podporu a už v ten moment kladení otázky se ve mně něco probouzelo, co mi dávalo krásné pocity, aniž by seš situace nějak změnila. Prostě jsem pomalu začal být šťastný, více šťastný než předtím. A tak to jde pořád dál...:-)

Když jste v těžkém, neutěšeném partnerství, ze kterého nedovedete nebo nemůžete vystoupit, ani jej nedokážete změnit, ptejte se, "jak to mohu využít pro svůj růst, jak mám nalézt lásku, kterou potřebuji? Jak mi tohle může pomoci, abych se naopak cítil ještě více šťastný?" A spustí se vodopád podpory i inspirace na všech úrovních! Je to úplně neuvěřitelné a neuvěřitelně krásné, že vám nezbude než partnerovi s láskou děkovat, a on vás pak také skutečně začne mít rád, ale to je jedno, ve vás už to hoří samo. Avšak vyžaduje to ochotu cítit bolest a podstupoval bolestivou proměnu sama sebe, to se chce ovšem málokomu, a tím jste sami zodpovědni za své štěstí, či neštěstí! To se chce málokomu, jednodušší je neztratit možnost si stěžovat!!! A to je podstata snad věeho přetrvávajícího utrpení, že lidi nechtějí přijít o pocit práva si stěžovat na ty druhé...


Ve svém životě, když se ohlížím, nemohu jinak než být vděčný, nemohu jinak než každému poděkovat a musím uznat, že má první žena, která mi vystavovala tolik protivenství, mi pomáhala asi nejvíce ze všech anebo příbuzný, který se choval velmi, velmi agresivně, mi pomohl pochopit tolik věcí a otevřít se mnohem víc, než bych to dokázal bez těchto zkušeností. A na tom všem vyrůstáme. Stačí přitom tak málo, jen změnit postoj, změnit pohled, vnímání, a potom tak hodně - převzít zodpovědnost za to, co prožívám, co vnímám a požadovat změnu u sebe. To bolí, otočit ten prst na sebe, avšak je tak neuvěřitelně léčivé!!!

Jsou tu lidé s alergiemi, nemocemi. Skoro nikdo se neptá, "jak mi moje nemoc pomáhá na mé cestě ke zdraví, jak mi pomáhá nalézt větší štěstí?" Každý hledá terapeuta léčitele s otázkou, jak se mám tohoto problému zbavit. To je první i nevyslovená otázka klienta. Jenomže na tohle skočí jen slabí terapeuti a nevědomí léčitelé, zdatnější vám ukážou jinou možnost a dají jinou otázku: "Jak to přijmout, jak to integrovat do svého vědomí." Protože jen odtud začne pramenit pochopení, odtud začne pramenit vděčnost. A ta spustí přímo zázraky. Zatímco věta, "jak se toho mohu zbavit?" Vytváří dlouhodobé potíže, vytváří závislost.

Takže otočte způsob, jak pohlížíte na svoje těžkosti, otočte ho, nechtějte vše zadarmo a hned, ale zkoumejte a pozorujte a zažijete zázraky!
Z vědomí do vědomí
Ze srdce do srdce
Rostislav Slunce A

S dětmi v lese

6. listopadu 2013 v 10:52 | Slunce Arunáčaly |  LÉČIVÁ SÍLA HOR
Dnes je velmi těžké dostat děti do přírody, do lesa, na hory, kamkoliv. (Naše děti s námi nažijí, žijí u druhého rodiče, ale i tam se pěstuje vztah k přírodě.)Tentokrát jsme koupili draka a motivovali je jeho pouštěním. To zabralo, ačkoli jít pouštět draka na louku k našemu Dubu u lesa se jím moc nechtělo. Pouštět draka je za chvíli přestalo bavit, dnes si pustí počítač a o zábavu mají rychle postaráno, proč se tedy tak namáhat. Tak jsme běhali s drakem my s Janičkou a náramně jsme si to užili. Ovšem v dětech se to po chvíli také seplo. Najednou začali běhat po lese, šermovat, vymýšlet hry a úplně je hra vtáhla. Takže největší problém je dostat je do lesa, pak už se vše spustí samo. Pak už se to v nich samo otevře, dovedu si tam hrát a jsou šťastné. Člověk na ně ovšem nesmí tlačit, musí je nechat být, nechat je hrát svým způsobem, nějak se do přírody přiblížit, a pak se už v nich spustí vnitřní síla a postará se.
Ne vždy se to ovšem podaří. Minule jsme museli slíbit jízdu na bobové dráze v Mostech, teprve potom se "zapomněly" a běžely do kopce na vrcholek. Pozorovali jsme mraky a chytali se navzájem. Jakmile jsem ale zmizel v lese cestou na chatu Studeničné, najednou se vzpamatovaly a dolů, nikam nebudou chodit, co kdyby to bylo daleko...:-)


Láska je také vzduch, který dýcháš...

5. listopadu 2013 v 7:47 | Slunce Arunáčaly |  LÉČIVÁ SÍLA PARTNERSTVÍ
Láska je také vzduch, který dýcháš, buď vědomý a všimni si toho! Nadechujeme a vydechujeme lásku.
Tak jsem se dnes probudil do lásky, že jsem hned "musel" meditovat a dlouho v tom spočívat. Je to denně, ale i tady jsou stavy hlubší i plytší. - Co se děje? - Říkám si. A otevřu mail, a tam toto (níže) od Bhagata - nejlepšího odborníka na semináře o sebepoznání i terapeuta u nás, co znám.
Chtěl jsem už pár dní něco napsat o tom, co mi dávají hory a najednopu vidím toto. To stačí, to je úplně výstižne. Hory a meditace mě natolik otevřely a posílily, že mohu prožívat to, co je tu psáno...jistě ne ještě tak hluboce jako Kábir, ale vnímám její přítomnost stále a v horách je to nesmírně hluboké a nějakou dobu to je hluboké ve mně i tady v údolí, jak říkám městům a společnosti a všemu pod 1000 metrů...:-):

Na flétnu nekonečna je hráno neustále a jejím zvukem je láska
Když se láska zříká všech omezení dosahuje pravdy.
Jak daleko se ta vůně šíří!
Nemá konce! Nic jí nestojí v cestě

Formou této melodie jejas jako milión sluncí
Neporovnatelný zvuk loutny
loutna tónů pravdy

Jemná je cesta lásky!

Kabír, indický mudrc a osvícený člověk


Je-li láska tak krásnou kvalitou, proč tedy kolem sebe vidíme tolik lidí, v jejichž životě láska chybí? Proč po lásce lidé tolik touží, ale nenachází ji?

Odpověď je jednoduchá: uzavřeli jsme svá srdce, abychom se vyhnuli dalšímu zranění. Chybí nám důvěra, že naše srdce je dost silné, aby další zranění a bolest uneslo. A nechceme prohrát nebo vypadat, že jsme prohráli. Tento postoj vyžaduje spoustu úsilí, tvrdosti a také bolesti. A při tom naše srdce je dost silné, aby bolest uneslo a dokonce ji i proměnilo. Mnoho lidí mylně považuje lásku za emoci, pocity, které jsou často spojovány s někým, s něčím z vnějšku. Při tom láska je tu neustále a přirozeností lidského srdce je milovat. Avšak, aby člověk mohl tuto kvalitu pozvat do svého života, potřebuje odvahu otevřít své srdce a důvěřovat. Od Bhagata, Shangi La, meditační centrum

(A ještě doporučuji shlédnout video s Mariánem Kuffou, poslal jsem všem, které mám v seznamu: "Lidem dávat lásku ne podle zásluh, ale podle jejich potřeb!")