Léčivá síla v nás

12. března 2016 v 11:19 | Rostislav |  LÉČIVÁ SÍLA HOR
LÉČIVÁ SÍLA V NÁS

Vždy mě zajímalo, co se skrývá uvnitř, co přichází do mého vědomí zevnitř a méně, co z venku. A to se mi vyplatilo. Lidé se však i na duchovní cestě obracejí především ven, jako by spása mohla přijít zvenčí!
Napsal jsem již články Léčivá síla hor, o tom jak hory léčí, jak je snadné se s léčivou silou uvnitř nás setkávat v horách, velkých horách. Následovalo moje nejoblíbenější téma partnerství a Léčivá síla partnerství, která je o tom, jak vytvářet své partnerství tak, aby nás oba léčilo, vyživovalo a podporovalo. Pokračoval jsem k meditaci, ačkoli meditace už prolínala předchozí dvě témata a bez ní nám dobře nepůjde ani to partnerství. Také v horách načerpáme více vnitřní energie díky meditaci, než jenom pouhým pobytem. Odtud přišlo téma Léčivá síla meditace. Nyní se zaměříme přímo na léčivou sílu v nás.
Co děláte, když jste nemocní? Chcete se nemoci zbavit. Je to postoj lásky anebo spíše agrese? Bojujete s ní jako s agresorem? Co je vlastně nemoc? "Nemoc je řeč duše," říkají ve svých knihách Dahlke s Dethlefsenem. Čeho se tedy zbavujeme, když nemoc chceme vytěsnit? Znovu se oddělujeme od své duše. Bert Hellinger, slavný terapeut a inovátor systemických konstelací říká, že nemoc vzniká rozdělením. Co jsme rozdělili v sobě, co je v nás rozdělené? Anebo oddělené? Jaký prostor dáváme své duši, duchu? Zajímáme se o něj? Na jednom semináři v Praze s Bertem a Sophií Hellingerovými právě žena Berta v jedné konstelaci řekla, "všichni se zajímají o příznaky a nikdo o ducha." Zástupce ducha stál osamělý opodál a přikyvoval. Ramana Mahariši, tichý mudrc z Indie minulého století, známý svou přímou metodou sebepoznání, sděloval: "Ego je nemoc." Co tím myslel? Myslel tím, že identifikace svého já s tělem a osobností je nepřirozená, mylná a tedy nemocná.

Byl jsem přitom, když jeden terapeut sdělil vážně nemocnému, "je tvé já nemocné? Může tvé já onemocnět? Přemýšlej o sobě jako o zdravém, nepoužívej ve své mysli diagnózu, pouze přizpůsob své práce a cvičení momentální kondici. Naslouchej svému tělu a podle toho postupuj." Už za měsíc tomu člověku bylo o poznání lépe a vrátila se mu radost ze života.
Pozorováním svého těla i mentálních pochodů jsem si ověřil pravdivost a sílu předchozích myšlenek. Nemocí nám duše sděluje, že se v nás něco rozdělilo, že v nás něco není v souladu, jednotě a přináší nám téma, které opomíjíme. Nemoc je téma. Nemoc nám ukazuje, co máme dělat a vede nás k tomu, co je pro nás přirozené a zdravé. K čemu nás vede nejprve? Ke klidu, především ke klidu mysli. Kam dále? K pozornosti! A dokonce nám ukazuje, kam máme pozornost zaměřovat. Už jste poznali a pochopili sílu čisté pozornosti? Kdo si jí všímá? Přitom podle názoru mnohých vyspělých mistrů je to nejvyšší síla ve vesmíru. Čistá, tedy vědomá pozornost! Kam namíříme svou pozornost a s jakou myšlenkou, tam posíláme energii a kvalitu té energie. Nejprve nás nemoc učí věnovat láskyplnou pozornost tělu a určitému místu nebo orgánu v těle. Následně si klást otázku, kdo jsem tady vlastně já? A vede naši pozornost od těla k duchu, k našemu samotnému já. Co je toto já ve mně? Co jsem vlastně já? Dokážete vnímat, jak blahodárná léčivá energie začíná prostupovat tělo, jakmile obracíte a držíte v pozornosti samotné "JÁ"? Všímáte si, jak se ve vás rozlévá klid a mír? A jak se to, co bylo rozdělené, sjednocuje? Když se takto hluboce soustředíte na sebe, na to, co skutečně jste, jak se cítíte teď? Cítíte se zdraví? Tělo zřejmě dál nese určité příznaky, ale jak je to s vámi? Dokážete vnímat své skutečné zdraví, své skutečné já?


Uvolnění, relaxace namísto napětí. Přijímání, souhlas s nemocí a její objímání namísto odmítání vede k léčení. Otázka, kam mě vedeš, co mi ukazuješ, co nevidím? Vede k léčení. Nemoc přichází jako učitel a patří jí tedy pokora, uznání a vděčnost. Jste vděčni za svůj život? Přijímáte a souhlasíte s ním ve všem? A co rodiče, dárci života? Nosíte v sobě hluboký souhlas s nimi a s tím, co jste v dětství s nimi prožili? A pokud ne, můžete přijímat a souhlasit se sebou? Jaký to má pak vliv na vaše zdraví, vaše tělo a mysl?
No, jo, namítnete možná, ale tohle je pomalé, zdlouhavé, pracné a výsledek možná nejistý. Je to zdravé, chtít všechno hned? Je to harmonická cesta, která vede k trvalému zdraví? Anebo ke spěchu a dalšímu napětí? V nás dřímá skutečně ohromná síla, nedovedeme si ji ani představit, leda podle výsledků, které však předpokládají vysokou trpělivost a vytrvalost. Záleží na nás a naši vyspělosti, zda to už dokážeme docenit a následovat anebo ještě chvíli budeme zkoušet svou duši a tělo přechytračit.

Pozornost ke skutečnému "Já", které se projevuje vědomím, následný klid mysli a prodlévání v něm aktivuje vnitřní léčivé síly k činnosti. To je cesta ke zdraví, jednotě. Trvalému zdraví, neboť poznáváme, že stálé zdraví je v nás stále přítomno. Toto uvědomění a nové přesvědčení nesmírně léčí naši psychiku i tělo. Tento proces podporuje pobyt v přírodě, zejména na horách, klid, radost a láska v myšlenkách a vztazích a především znovunalezená láska k sobě! Vědomé vnímání svého "JÁ".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama