Léčivá síla lesa

18. května 2016 v 15:11 | Rostislav |  LÉČIVÁ SÍLA HOR
"Ľudia chodia do prírody stále viac. Cítia, že ich to uzdravuje. Príroda lieči rany, ktoré napáchala naša civilizácia..." Peter Habeler

Dnes jsem narazil na tuto úvahu u kamaráda Větroplacha, který žije ve Švýcarsku. Včera jsem jel autobusem s jednou starší paní (kolem 73). Často jsme se kdysi v lese potkávali, kam chodí na klacíky do krbu, tak jsem s ejí ptal, jestli stále chodí. Vypadala hodně svěží a při síle.

Oči se jí úplně rozzářily a říkala, že dvakrát denně chodí, že jí les nabíjí, že je tam jiná atmosféra, vzduch a hned jí zpraví náladu. Ona ještě neuměla říci, "je tam jiná ENERGIE", přesto to krásně vystihla. Její stejně stará kamarádka už s ní nechodí, je unavená a má málo síly. Proč asi? Dřív s ní chodila jen obšas...

Poslední dobou, anebo vlastně vždy, za mnou chodí lidé s nějakou lehčí psachickou nemocí, či labilitou. Víte, co by jim nejvíc pomohlo a co jim radím? Je to jasné, že? A udělají to? Když je jím dobře, tak to udělají, a když ne, když by to právě potřebovali, tak ven do přírody nepůjdou.
Samozřejmě, že ten základ je pracovat se svýma myšlenkama, ale to člověk, který už padl daleko, nedokáže, ale přinutit se chodit do přírody a denně trochu cvičit, to je úplný základ... Ale zparvidla se nepřinutí ani v tom, jinak by už deprese byly pryč.

A jak to máte vy? Vy zdraví? Uděláte si denně malou procházku mezi stromy, posloucháte denně, jak zpívají ptáci? To jde i ve městě, akorát je nutné si VŠIMNOUT, dát tomu POZORNOST!
TA POZORNOST, TO JE ŠKOLA, ŽE?

Nedávno jsem s ejedné kamarádky, která přišla s depresí zeptal: "A když se postavíš na hlavu anebo uděláš stoj na ramenou, máš depresi?"
Jasně že nemá, protože deprese začnou, když začneš v tomto duchu přemýšlet!!! Začneš se NĚČÍM SŽÍRAT, a protože jsi to NE-POZOROVANĚ dělal dlouho - a dělali to zřejmě už tví předkové - máš dnes deprese...

Takže les přátelé a práce na zahrádce! To je léčba! A nemusíte být ani nemocní, stačí, že si "jen" děláte starosti anebo že jen kompenzujete denní, či týdenní stress!

Vzhůru do lesa!
Právě jsem se z něho vrátil, samozřejmě nabitý,řezal jsem dřevo...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kamennykoberec kamennykoberec | E-mail | Web | 30. května 2016 v 14:43 | Reagovat

Ráda bych se zeptala autorky, zda-li má nějaké zkušenosti s Irisdiagnostikou?

2 okay1 okay1 | E-mail | 16. června 2016 v 2:30 | Reagovat

Potřebujete podnikatelský úvěr? Nabízíme podnikatelské úvěry s velmi minimální roční úrokové sazby tak nízké, jak 3%, od 1 roku do 30 let splácení doby trvání do všech částí světa. Dáváme z úvěrů od € 5,000.00 na 20 milionů euro. Jsme také dát podnikatelských úvěrů jednotlivcům a společnostem, dáváme jim půjčky začít podnikat nebo zlepšují své podniky ve výši 3%. Můžeme půjčit vás až 20 milionů €. Chcete-li získat více informací, e-mail: zionloanfirm.ltd@gmail.com

3 Maurice Maurice | E-mail | 23. července 2016 v 22:25 | Reagovat

Dobrý den,
Potřebujete půjčku mezi jednotlivci vyrovnat se s finančními potížemi a nakonec ven ze slepé uličky způsobené bankami pro zamítnutí jejich poptávky po úvěrové záznamy? Nabízíme originální úvěr v rozmezí od 1000 do 100 milionů, žádný bankovní záruky a za přijatelnou úrokovou sazbou ve výši 2%. Mohu pomoci dělat určité výše úvěru, kterou chcete. Kontaktujte mě, pokud máte zájem.

EMAIL: mauricefinance@hotmail.com
Pozdravy
Maurice Finance

4 Eric Marcus Eric Marcus | E-mail | 2. srpna 2016 v 3:59 | Reagovat

Ahoj,
Hledáte podnikatelský úvěr, osobní úvěry, hypoteční úvěry, auto úvěry, studentské půjčky, půjčky konsolidaci dluhu, nezajištěné úvěry, rizikový kapitál, atd ... Nebo prostě odmítnout úvěr od banky nebo finanční instituce z jednoho nebo několika důvodů, ? Jste správné řešení pro úvěr! Jsme privátní věřitele, nabízíme půjčky společnostem a jednotlivcům s nízkými a cenově dostupné úrokové sazby ve výši 2%. Takže pokud máte zájem o rychlou a snadnou půjčku. Kontaktní e-mail: jadkimi@gmail.com
pozdravy,
       Pan Jad Kimi
Snadná a rychlá nabídka úvěru. Zaregistrujte se nyní

5 Richardson Richardson | E-mail | 24. května 2017 v 16:25 | Reagovat

We are a Finance Industry Company professionals with over 15 Years Experience and a focus on providing Bank Guarantee and Standby Letter of Credit from some of the World Top 25 Prime Banks primarily from Barclays, Deutsche Bank, HSBC,Credit Suisse e.t.c.

FEATURES:
Amounts from $1 million to 5 Billion+
Euro’s or US Dollars
Great Attorney Trust Account Protection
Delivered via MT760, MT799 and MT103 Swift with Full Bank Responsibility
Brokers Always Protected

Purchase Instrument of BG/SBLC : 32%+2% Min Face Value cut = EUR/USD 1M-5B
Lease Instrument of BG/SBLC : 4%+2% Min Face Value cut = EUR/USD 1M-5B

Interested Agents/Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.

We Facilitate Bank instruments SBLC for Lease and Purchase. Whether you are a new startup, medium or large establishment that needs a financial solution to fund/get your project off the ground or business looking for extra capital to expand your operation,our company renders credible and trusted bank guarantee provider who are willing to fund and give financing solutions that suits your specific business needs.

We help you secure and issue sblc and bank guarantee for your trade, projects and investment from top AA rated world Banks like HSBC, Barclays, Dutch Ing Bank, Llyods e.t.c because that’s the best and safest strategy for our clients.e.t.c

DESCRIPTION OF INSTRUMENTS

1. Instrument: Funds backed Bank Guarantee(BG) ICC-600
2. Currency : USD/EURO
3. Age of Issue: Fresh Cut
4. Term: One year and One day
5. Contract Amount: United State Dollars/Euros (Buyers Face Value)
6. Price : Buy:32%+1, Lease: 4%+2
7. Subsequent tranches: To be mutually agreed between both parties
8. Issuing Bank: Top RATED world banks like HSBC, Barclays, ING Dutch Bank, Llyods e.t.c
9. Delivery Term: Pre advise MT199 or MT799 first. Followed By SWIFT MT760
10. Payment Term: MT799 & Settlement via MT103
11. Hard Copy: By Bank Bonded Courier

Interested Agents,Brokers, Investors and Individual proposing international project funding should contact us for directives.We will be glad to share our working procedures with you upon request.

Name:Richardson McAnthony
Contact Mail : intertekfinance@gmail.com

6 mike johnson mike johnson | E-mail | 28. května 2018 v 20:30 | Reagovat

Dear sir/ma,

Are you a having one or two BG/SBLC specifically for lease difficulties from other financial instrument lender? I want you to take a chance with us you will never regret your partnership with our firm.We have direct and efficient providers.

I am the sole mandate of a genuine efficient provider for lease/sales BG/ SBLC and other financial instruments, at reasonable prices, Insurance by top AAA rated Bank in Europe.Presently, we focus on BG/SBLC for Lease and Sale transactions, However, our Lease BG/SBLC/MTN is 6+2% and Sale at 32+2%.

DESCRIPTION OF INSTRUMENTS:

1. Instrument: Bank Guarantee (BG/SBLC) (Appendix A)
2. Total Face Value: Eur 5M MIN and Eur 10B MAX (Ten Billion USD).
3. Issuing Bank: HSBC Bank London, Barclays, Credit Suisse and Deutsche Bank Frankfurt.
4. Age: One Year, One Month
5. Leasing Price: 6% of Face Value plus 2% commission fees to brokers.
6. Delivery: Bank to Bank swift.
7. Payment: MT-103 or MT760
8. Hard Copy: Bonded Courier within 7 banking days.

We are ready to close leasing with any interested client in few banking days, Should you find this interesting and acceptable? Kindly, contact me and I shall review and respond with DOA within 24hrs maximum.

Kind Regards,

Mr. mike johnson

Email: providentfinancialplc231@gmail.com

Email: providentfinancialplc231@gmail.com

Skype ID: providentfinancialplc231@hotmail.com

7 ramesh ramesh | E-mail | 13. srpna 2018 v 23:26 | Reagovat

Dear Sir/Ma,

We are direct provider for BG/SBLC specifically for lease, at leasing price of (3.0 + 0.5 + X)% of face value, Issuance by HSBC London/Hong Kong or any other AA rated Bank in Europe, Middle East or USA.

Our BG/SBLC Financing can help you get your project funded, loan financing by providing you with yearly renewable leased bank instruments. We work directly with issuing bank lease providers, this Instrument can be monetized on your behalf for 100% funding : For further details contact us with the below information.

Contact : RAMESH SUBRAMANIAM IYER
Email: rsi.leaseconsult@gmail.com
Skype ID: rsi.leaseconsult

Intermediaries / Consultants / Brokers are welcome to bring their clients and are 100% protected. In complete confidence, we will work together

Regard,
RAMESH SUBRAMANIAM IYER

8 Walsh Robert Walsh Robert | E-mail | 11. října 2018 v 6:11 | Reagovat

We are authorized Financial consulting firm that work directly with
A rated banks eg Lloyds Bank,Barclays Bank,HSBC bank etc

We provide BG, SBLC,and lots more for clients all over the world.

We are equally ready to work with Brokers and financial
consultants/consulting firms in their respective countries.

Our procedures are most reasonable and safest as we operate a 100% financial risk free process which entails that the issuing and receiving bank continues the transaction immediately after DOA is countersigned

We hope to establish a long term business relationship with you even after this first trial

Regards
WALSH SMITH, ROBERT
email : info.iqfinanceplc@gmail.com
skype: cpt_young1
Tel contact: +447031968934
Whatsapp: +447441393450
Registered No: 04374045

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama